Wojciech Rokicki pseudonim „Nerwa”, „Ganasz” urodził się 30.XI.1914 r. w Piaskach k/Lublina. W 1935 r. ukończył Gimnazjum im. St Staszica w Lublinie i w tym roku powołany do wojska w 9 p.p.leg. w Zamościu. Ukończył Szkołę Podchorążych Rezerwy w Tomaszowie Lubelskim.
Po odbyciu służby wojskowej w 1936 roku podejmuje pracę w Zarządzie Miejskim w Lublinie. Równocześnie studiuje na wydziale prawa KUL w Lublinie. W sierpniu 1939 r. zostaje zmobilizowany. Walczył w obronie Warszawy w 5 kompanii p.-lot CKM wyłonionej z 9 p.p.leg. Odznaczony Krzyżem Walecznych /leg.nr21/ przez generała Czumę.
W październiku 1939 r. wraca do Lublina, gdzie w grupie młodzieży akademickiej organizuje konspirację pod nazwą Żołnierze Armii Polskiej /ŻAP/. W dniu 11. XI. 1939 r. Brał udział w rozrzucaniu w Lublinie antyniemieckich ulotek. Po pewnym okresie czasu ŻAP przechodzi do ZWZ. Początkowo był oficerem broni Rejonu Motycz. Następnie adiutantem Komendanta Obwodu Lublin /Jana Rolińskiego pseudonim „Jan"/. Organizuje grupę specjalną przy Komendzie Obwodu. W 1942 r. ożenił się. Od końca 1943 r. dowodzi oddziałem partyzanckim, aż do jego rozwiązania w Polanówce w lipcu 1944 r. Nie występował o weryfikację. Odznaczony Krzyżem Virtuti Militari V kl., Krzyżem Walecznych dwukrotnie. Inne odznaczenia: Krzyż Partyzancki, Medal za wojnę 1939 r. Zmarł 8.8.1988r.
Zygmunt Kowalczyk pseudonim „Okrzeja” urodził się w Bystrzejowicach. Przed wojną był instruktorem w Szkole Podchorążych Rezerwy przy 44 p.p. Strzelców Kresowych w Równem. Brał udział w wojnie w 1939 r. Zaraz po powrocie do domu jest współorganizatorem podziemnej organizacji Kadra Wojskowa na terenie Bystrzejowic gmina Piaski. Organizacja ta została scalona z ZWZ. Po scaleniu Komendant Obwodu Lublin /Stanisław Piotrowski pseudonim „Jar”/ mianuje go dcą oddziału dywersyjnego w III Rejonie. Z uwagi na dekonspirację oddziału i po uzyskaniu informacji o zamiarze zlikwidowania oddziału przez okupanta, po uzyskaniu zezwolenia majora „Jara” postanawia przyłączyć się ze swoją grupą do stałego oddziału partyzanckiego „Nerwa”. W drugiej połowie kwietnia 1944 roku w lesie koło Jadwisina dochodzi do spotkania i połączenia oddziałów. W oddziale „Nerwa” st. sierżant „Okrzeja” pełnił funkcje oficera broni i gospodarczego. Po śmierci ppor.„Muchy” w Kłodnicy zostaje zastępcą dowódcy oddziału, który tworzył już wówczas II komp. kadrową 8 p.p. AK. Zweryfikowany w stopniu podporucznika AK. Odznaczony Krzyżem Walecznych dwukrotnie, Medalem Wojska czterokrotnie, krzyżem Armii Krajowej. Inne odznaczenia: Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski, Krzyż Partyzancki, Medal Zwycięstwa i Wolności.